• English
  • Deutsch
KRS: 0000270272    Nr konta: 06 1020 2528 0000 0102 0184 9595

Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach – Włochy 2018

Fundacja Ratownik Górniczy Aktualności, Szermierka Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach – Włochy 2018

W dniach 18-23 września we Włoszech, w miejscowości Terni, odbyły się Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, w których wzięła udział Patrycja Haręza – mieszkanka naszego miasta Jaworzna. Patrycja w pierwszym dniu zawodów walczyła w szabli kobiet kategorii B. Po fazie grupowej rozstawiła się na 5 miejscu, wygrywając 3 z 4 walk. Następnie walczyła z zawodniczką z Ukrainy o wejście do 8-ki, jednak musiała uznać jej wyższość przegrywając 10:15 i tym samym zajęła 9 miejsce. Kolejny dzień to szpada kobiet kategoria B. Patrycja rozpoczęła fazę grupową rewelacyjnie, ponieważ wygrała 5 z 6 walk. Następnie pokonała bez problemu zawodniczkę z Włoch pozwalając jej zdobyć tylko 6 z 15 punktów. Brązowy medal był już na wyciągnięcie ręki, jednak na drodze Patrycji stanęła zawodniczka z Białorusi, która pokonała ją 15:9. Ostatecznie Patrycja uplasowała się na 6 miejscu. Kolejne dni to zawody drużynowe. W drużynie szpadowej kobiet wystartowało 6 krajów. Polki pierwszy mecz stoczyły z Ukrainkami. Stawka była wysoka – finał. Tym razem znowu tak niewiele zabrakło do zdobycia medalu – tylko 1 punktu. Polski przegrały 44:45. Czekał nas jeszcze mecz o 3 miejsce z zawodniczkami z Białorusi. Przeciwniczki okazały się jednak za silne i rozgromiły nasz zespół 39:45. Ostatecznie Polki zajęły 4 miejsce. Ostatnia szansa na medal była ostatniego dnia w szabli drużynowej kobiet, w której również wzięło udział 6 drużyn. Polki pierwszy mecz o wejście do półfinału stoczyły z zawodniczkami z Gruzji. Ten mecz był niezwykle nerwowy, gdyż nasze dziewczyny miały już przewagę 3 punktów na ostatniej zmianie, jednak w końcu przegrały 43:45. Mecz o 3 miejsce stoczyły z Węgierkami, które są trudnymi przeciwniczkami. Od samego początku miały znaczną przewagę i pokonały nas 39:45. Polski tym samy zajęły 4 miejsce.

Te zawody były ostatnim sprawdzianem przed Pucharem Świata w Gruzji, który odbędzie się już na początku listopada i będzie rozpoczynał okres kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku. Mimo tego, że na tych zawodach nie zdobyłam medalu, jestem bardzo zadowolona z osiągniętych wyników, zwłaszcza z 6 miejsca w szpadzie, ponieważ to głównie tę broń trenowałam przed zawodami – mówi Patrycja.

Chciałabym bardzo podziękować za ogromną cierpliwość i przygotowanie mnie do zawodów mojemu trenerowi i sparingpartnerom. Po drugie podziękowania należą się wszystkim moim znajomym i rodzinie za ogromne wsparcie, za to że zawsze trzymają mocno za mnie kciuki i we mnie wierzą. Jestem również bardzo wdzięczna Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy” z Jaworzna za niezbędny sprzęt szermierczy, Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie za wsparcie finansowe oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach za to że udostępnia nam salę do ćwiczeń.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!