Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach

Fundacja Ratownik Górniczy Aktualności, Szermierka Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach

W dniach 25-27 października w Warszawie odbyły się XX Mistrzostwa Polski w szermierce na wózkach. Mistrzostwa zostały zorganizowane przez PZSN „START” wspólnie z Integracyjnym Klubem Sportowym IKS-AWF w Warszawie. Naszą Fundację oraz MCKiS w Jaworznie reprezentowało dwoje niepełnosprawnych zawodników – Patrycja Haręza oraz Mateusza Proksa.
Zawody były rozgrywane w trzech kategoriach: A, B, C określających stopień niepełnosprawności zawodników oraz w kategorii Open. Walki toczono w trzech rodzajach broni: florecie, szpadzie i szabli. W klasyfikacji końcowej kobiet – Patrycja, w szabli zdobyła dwa medale (w kategorii B złoty medal oraz w kategorii Open brązowy medal). W szpadzie Patrycja powtórzyła ten sukces, zdobywając także dwa medale (złoty w kategorii B oraz brązowy w Open). W florecie, w kategorii B, wywalczyła srebrny medal. Podczas zawodów zdobyła w sumie pięć medali. Jest to już drugi w tym roku tak duży sukces Patrycji. W lipcu, biorąc udział w Pucharze Świata zdobyła złoty medal w kategorii juniorów. Na każdych zawodach Patrycja udowadnia, że jest jedną z najlepszych niepełnosprawnych zawodniczek nie tylko w Polsce ale i na Świecie. Bardzo dobrym wynikiem zakończył te zawody także Mateusz, zdobywając w kategorii B, w szpadzie brązowy medal.
Na sukces ten złożyło się wiele czynników, ciężka praca i determinacja zawodników i ich trenerów – Michała Morysa oraz Marcina Kozłowskiego. Wsparcie finansowe uzyskane z firmy SKOK „Jaworzno”, dzięki któremu zawodnicy maja zapewniony wysokiej klasy sprzęt sportowy oraz możliwość startu w tak prestiżowych zawodach. A także bardzo dobre warunki do prowadzenia treningów, które zostały zapewnione naszym zawodnikom dzięki współpracy naszej Fundacji z MCKiS w Jaworznie, Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, Urzędem Miejskim w Jaworznie oraz Przedszkolem Miejskim nr 24. Dzięki temu wsparciu jesteśmy obecnie drugą najbardziej liczącą się drużyną szermierki na wózkach w Polsce. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pomoc jaką otrzymujemy od mieszkańców Jaworzna, urzędów, instytucji, placówek oświatowych, firm i innych organizacji.