Lato lato i po lecie

Okres wakacji nie był dla nas okresem odpoczynku, wręcz przeciwnie zwiększyliśmy zakres naszej działalności. Od 1 czerwca rozpoczęliśmy realizację zadania publicznego pod nazwą „Sport dla wszystkich – od przedszkola do seniora” zleconego nam przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach zadania otrzymaliśmy dofinansowanie na prowadzenie zajęć sportowych boccia i szermierka w jeszcze większym zakresie niż dotychczas. Nowością w naszej działalności, związaną z realizacją zadania jest prowadzenie szkoleń z podstaw obsługi komputera i internetu dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia. Zajęcia te były prowadzone w Domach Kultury na terenie miasta Jaworzna w miesiącach lipiec i sierpień. Szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, co zmobilizowało nas do przeprowadzenia większej liczby szkoleń niż zakładaliśmy. Równocześnie z szkoleniami były prowadzone zajęcia boccia dla dzieci. Często zdarzało się, że na zajęcia przychodzili dziadkowie z wnukami, dziadkowie uczyli się serfowania w sieci a wnuki grały w boccię. Lato było także okazją do rozpropagowania jeszcze jednej dyscypliny sportowej wśród osób niepełnosprawnych – wędkarstwa. Reprezentujący Fundację niepełnosprawni wędkarze brali udział w trzech ogólnopolskich, integracyjnych zawodach wędkarskich – w Chełmie, Puławach i  Wykrocie, zajmując wysokie miejsca. W miesiącu sierpniu wspólnie z kołem PZW nr 94 – Jeleń, na stawie „Grajdołek” zorganizowaliśmy Integracyjne Zawody Wędkarskie.

Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Zawody odbyły się w Warszawie w dniach 25-28 września. W zawodach wystartowało dwoje niepełnosprawnych zawodników reprezentując naszą Fundację oraz MCKiS Jaworzno – Patrycja Haręza i Mateusz Proksa. Patrycja zajęła 14 miejsce we florecie i 12 miejsce w szpadzie, wystartowała także w drużynie floretowej i reprezentując Polskę  wraz z dwoma koleżankami wywalczyły 6 miejsce. Mateusz zajął 28 miejsce w szpadzie. Po Pucharze Świata odbyły się Mistrzostwa Świata U23 (zawodnicy do lat 23), w zawodach tych Patrycja wywalczyła 5 miejsce we florecie i 8 miejsce w szpadzie. Wrzesień był dla nas szczególnie przyjemnym miesiącem, nie tylko ze względu na sukcesy naszych szermierzy ale także dlatego, że zostaliśmy docenieni jako organizacja i otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii Instytucja, w śląskiej gali konkursu „Lodołamacze 2014”. „Lodołamacze” to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Konkurs organizowany jest od 2006 roku przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia sportowe prowadzimy w szkołach, Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym oraz na Warsztatach Terapii Zajęciowej. W ramach realizacji zadania zorganizujemy i przeprowadzimy w tym roku szkolenie z zasad prowadzenia zajęć sportowych dla nauczycieli i rehabilitantów, kurs z podstaw obsługi komputera i internetu dla osób 50+ oraz jednodniowy integracyjny turniej boccia. Zapraszamy Wszystkich do udziału w naszych zajęciach i szkoleniach.